Ciekawostki z życia Parku

  • Stado lecących czajek. Autor: Remigiusz Wojtera

Co słychać u ptaków - luty 2024

Tereny zalewowe w południowej części Parku Narodowego „Ujście Warty” są w większości pod wodą. Ścieżka przyrodnicza „Ptasim szlakiem” jest blisko 1,5 metra pod wodą. Również pozostałe szlaki na obwodach Chyrzyno i Słońsk nie są dostępne. Obserwacja ptaków możliwa jest z Wału Wschodniego, Górki Czarnowskiej oraz z dróg i ścieżek Polderu Północnego. 

W połowie lutego pojawiły się w Parku duże stada czajek, które przepięknie prezentują się, mieniąc się kolorami i wykonując podniebne akrobacje. Na porannych wylotach gęsi można zaobserwować gęsi białoczelne, tundrowe, bernikle białolice oraz gęgawy. Te ostanie przeważnie spotykamy w parach, które przygotowują się do sezonu lęgowego. Każdego dnia słychać klangor tokujących żurawi. W parach również spotykamy łabędzie nieme. Czasami możne jeszcze zaobserwować zimowych gości czyli łabędzie krzykliwe.   

Wśród dziesiątek tysięcy kaczek, najliczniejsze są krzyżówki i świstuny. Zaobserwować możemy także gągoły, cyraneczki, krakwy, rożeńce, głowienki, czernice i ohary. Na ogromnych połaciach rozlewisk zauważymy nurogęsi, bielaczki, kokoszki, perkozy dwuczube, perkozy rdzawoszyje, perkozki oraz bardzo liczne łyski.

W całym Parku możemy spotkać kormorany, czaple siwe i białe. Pojawiły się również kanie rude, które zwiastują zbliżającą się wiosnę. W Parku zobaczymy także wrony siwe, sójki, sroki, kruki, myszołowy, błotniaki zbożowe, krogulce, pustułki i oczywiście bieliki.

Wśród przedstawicieli małych ptaków możemy zaobserwować szczygły, bogatki, modraszki, czarnogłówki, wróble, mazurki czy potrzeszcze.

  • autor: Remigiusz Wojtera, konserwator obwodu ochronnego Słońsk
  • Stado lecących czajek. Autor: Remigiusz Wojtera
  • Potrzeszcz siedzi na patyku. Autor: Remigiusz Wojtera
  • Gęsi białoczelne siedzą na podmokłej łące. W stadzie widać jedną berniklę białolicą. Autor: Remigiusz Wojtera

Wstecz