Uwaga! Nowa wiata "Przy promie"!
Przypominamy, że na początku 2023 roku powstało nowe miejsce odpoczynkowe z wiatą "Przy promie". Znajduje się ono bliżej przeprawy promowej Witnica - Kłopotowo. W związku z tym stare miejsce zostało zamknięte i obowiazuje zakaz wjazdu na łąkę w okolicach starej wiaty. Przypominamy też, że zarówno tam jak i w innych miejscach w Parku obowiązuje zakaz przebywania w nocy!
Ogólne zasady wędkowania
Na terenie Parku Narodowego "Ujsice Warty" są udostępnione wybrane wody w celu amatorskiego połowu tyb. Każdy wędkarz, który chce łowić ryby na terenie Parku, musi zapoznać się z zasadami połowu:
- Zasady połowu ryb na terenie Parku określa Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW oraz Zarządzenie Dyrektora Parku Narodowego "Ujście Warty" w sprawie udostępnienia Parku Narodowego „Ujście Warty” do amatorskiego połowu ryb.
- Połów ryb na terenie Parku wymaga wykupienia licencji na amatorski połów ryb. Jest ona wydawana wyłącznie po przedłożeniu karty wędkarskiej. Licencję można nabyć w siedzibie Parku w Chyrzynie i w Ośrodku Muzealno - Edukacyjnym w Słońsku w godzinach urzędowania. Rodzaje i ceny licencji znajdują się w Cenniku.
- Zwolnieni z opłat za amatorski połów ryb w Parku są Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, zrzeszeni w Okręgu w Gorzowie Wlkp., którzy posiadają kartę wędkarską i opłaconą składkę oraz licencję na połów za dany rok kalendarzowy tj. aktualną obowiązującą w danym roku składkę członkowską i składkę okręgową na ochronę i zagospodarowanie wód.
- Amatorski połów ryb możliwy jest wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Lista miejsc znajduje się w Zarządzeniu Dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty” w sprawie udostępnienia Parku Narodowego „Ujście Warty” do amatorskiego połowu ryb.
- Niektóre wymiary ochronne oraz limity połowu są zaostrzone w stosunku do Regulaminy Amatorskiego Połowu Ryb PZW. Szczegóły znajdują się w Zarządzeniu Dyrektora Parku Narodowego "Ujście Warty" w sprawie udostępnienia Parku Narodowego „Ujście Warty” do amatorskiego połowu ryb.
- Połów ryb możliwy jest wyłącznie z brzegu – obowiązuje zakaz brodzenia.
- Rozpalanie ognia i parkowanie pojazdów dozwolone jest wyłącznie w wyznaczonych do tego celu miejscach zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Parku w sprawie udostępnienia Parku Narodowego „Ujście Warty” dla turystyki.
Szczegółowe zasady określa Zarządzenie Dyrektora Parku Narodowego „Ujście Warty" w sprawie udostępnienia Parku Narodowego „Ujście Warty” do amatorskiego połowu ryb, które znajdziesz w pliku poniżej.
Wprowadzenie rejestru połowów od 2022 r.
W 2022 r. wprowadzamy w życie obowiązkowy Rejestr amatorskiego połowu ryb w wodach Parku Narodowego „Ujście Warty”. Rejestr wydajemy wędkarzom przy okazji zakupu w Parku licencji na wędkowanie.
Jednocześnie nadmieniamy, że członkowie PZW zrzeszeni w Okręgu Gorzowskim mogący wędkować na wodach Parku w ramach porozumienia, otrzymali w tym roku rejestr połowów bogatszy o dwie pozycje w wykazie rzek.
- rzeka Postomia na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”
- rzeka Warta na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”
Rejestry trzeba będzie zdać przy okazji wykupienia licencji na kolejny rok lub po zakończeniu sezonu w sekretariacie Dyrekcji, alternatywnie skan rejestru mozna przesłać za pomocą e-mail na adres przyroda@pnujsciewarty.gov.pl
Promowanie zasad pozwalających na zrównoważone korzystanie z zasobów ryb w rzekach i jeziorach wymaga posiadania możliwie szerokiej i rzetelnej wiedzy nt. stanu ichtiofauny, w tym między innymi aktualnego składu gatunkowego, liczebności oraz struktury wiekowej poszczególnych gatunków ryb bytujących w łowiskach, presji połowowej na poszczególne składniki ichtiofauny oraz wielkości odłowów. Połowy wędkarskie są istotnym czynnikiem wpływającym na ichtiofaunę. Ewidencja ryb złowionych (w tym ryb wypuszczonych) umożliwia opracowanie ekspertyz związanych z rybostanem wód. W oparciu o przekazane dokumenty dotyczące amatorskiego połowu ryb (np.: ankiety, rejestry połowów, inne materiały) przygotowywane są publikacje naukowe i popularno-naukowe.
- autor: Łukasz Nidecki, konserwator o.o. Chyrzyno