Ciekawostki z życia Parku

  • Stado lecących czajek. Autor: Remigiusz Wojtera

Co słychać u ptaków - luty 2024

Większość terenów zalewowych w Parku znajduje się pod wodą. Powoli opuszczają nas ptaki, które zimowały w Parku. Przybywają za to ptaki zwiastujące wiosnę. Zajrzyj do artykułu aby dowiedzieć się więcej.
  • Drzewo nad rozlewiskami. Na drzewie siedzą 3 bieliki. Na rozlewiskach pływają łabędzie krzykliwe. Krajobraz zimowy. Autor:...

Co słychać u ptaków - styczeń 2024

Przez wiele dni przeważająca powierzchnia Parku znajdowała się pod śniegiem i lodem. Otwarta woda dostępna była w niewielu miejscach i głównie w nich gromadziły się ptaki.
  • WOJ_1037-bielik z obrżczką

Co słychać u ptaków? - grudzień 2023

W Parku panuje wyjątkowa, jak na tę porę roku, mroźna i śnieżna pogoda. Już w listopadzie podniósł się znacznie poziom wody i wiele łąk zostało zalanych wodą. Do Parku przyleciały imponujące ilości gęsi. Podczas jednego z listopadowych liczeń stwierdzono ich ponad 200 tysięcy.
  • Żurawie o świcie fot. Remigiusz Wojtera

Co słychać u ptaków? - październik 2023

Nastała kalendarzowa jesień. Wraz z nią, każdego dnia przybywa do Parku więcej migrujących ptaków oraz takich, które pozostaną tu przez zimę. Po zamglonych o poranku łąkach roznosi się gwar żurawi i gęsi, oznajmiający ich rychły wylot na żerowiska. Jest on przeplatany odgłosami kończącego się rykowiska jeleni.

  • Stado szpaków nad Parkiem Fot. Remigiusz Wojtera

Co słychać u ptaków? - wrzesień 2023

Zbliżająca się jesień to czas mglistych i pełnych magii poranków. Po dość długich nocach, o świcie słychać budzące się gęsi i żurawie, których z każdym dniem jest więcej. Poranne gęganie przeplatane klangorem niesie się po spowitych mgłą łąkach, oznajmiając nowy dzień.  Z nastaniem świtu, na niebie pojawiają się pierwsze klucze wylatujących z Parku gęsi i żurawi.

  • Bocian czarny fot. Remigiusz Wojtera

Co słychać u ptaków? - lipiec 2023

Wiele gatunków ptaków wyprowadziło już swoje lęgi, a młode sprawnie fruwają tworząc liczne ptasie gromady. Idąc Betonką spotkamy całe gromady dymówek oraz czajek.

  • gegawa_OB (1)

Co słychać u ptaków? - marzec 2023

Nad Parkiem zawisły kłębiaste i czarne jak smoła chmury, zwiastujące zmienną marcową pogodę. Wiatry targają miejscowe zarośla i sieją spustoszenie na rozlanej po Parku wodzie.
  • Łabędzie krzykliwe Fot. Konrad Wypychowski

Co słychać u ptaków? - luty 2023

Woda rozlała się po parkowych łąkach. Rozlewiska opanowały tysiące kaczek ale nie tylko... Jeśli chcesz się dowiedzieć co jeszcze słychać u ptaków, kliknij więcej.
  • Ścieżka "Mokradła" latem, fot. Olga Betańska

Co turysta zobaczy w Parku latem?

Wakacje to dla wielu z nas czas podróży, zwiedzania nowych miejsc, odpoczynku. Czego turysta może się spodziewać latem w Parku? O letnich możliwościach i niedogodnościach dowiesz się czytając ten artykuł.
  • Gęś tundrowa Fot. M. Wołowik

Była gęś zbożowa, jest gęś tundrowa

Kiedy powstał Park Narodowy „Ujście Warty” jego symbolem dumnie została obwołana gęś zbożowa. Nic dziwnego, gdyż teren ten od dawna słynął jako miejsce postoju ogromnych stad tych ptaków podczas wędrówek. Co się zatem stało, że nagle gęś zbożowa została zastąpiona gęsią tundrową?
  • Akcja obrączkowania gęgaw Fot. K. Wypychowski

Przyjmij tę obrączkę.... - czyli akcja obrączkowania gęsi w Parku

Na początku czerwca 2020 r., spacerujący Wałem Północnym mogli zauważyć sieci rozstawione na rozlewisku Warty. Trwała tam akcja obrączkowania gęsi.