Ciekawostki z życia Parku

  • Stado szpaków nad Parkiem Fot. Remigiusz Wojtera

Co słychać u ptaków? - wrzesień 2023

Zbliżająca się jesień to czas mglistych i pełnych magii poranków. Po dość długich nocach, o świcie słychać budzące się gęsi i żurawie, których z każdym dniem jest więcej. Poranne gęganie przeplatane klangorem niesie się po spowitych mgłą łąkach, oznajmiając nowy dzień.  Z nastaniem świtu, na niebie pojawiają się pierwsze klucze wylatujących z Parku gęsi i żurawi. Wraz z budzącym się dniem pojawiają się licznie kaczki, czajki i szpaki. Bez trudu, ten poranny spektakl na niebie, zobaczymy z wieży na Górce Czarnowskiej, ale również w wielu innych miejscach Parku. Podobnie jest wieczorem, gdy ptaki wracają do Parku na swoje noclegowiska.

Spacerując Wałem Wschodnim  możemy dostrzec szybujące kanie rude, myszołowy, błotniaki stawowe oraz majestatyczne bieliki. Również na Wale Północnym zaobserwujemy bieliki czy jastrzębie.

Przy sprzyjającym szczęściu możemy zobaczyć przecudnej urody żołny, które z gracją łapią owady. Żołny od kilku lat znajdują w województwie lubuskim sprzyjające warunki do wyprowadzania lęgów, a ich populacja w Polsce wzrasta. Cieszy nas fakt, że na przelotach wiosennych i jesiennych regularnie odwiedzają Park Narodowy „Ujście Warty”.

Przy zbiornikach wodnych, na bagienkach i mokradłach spotkamy przedstawicieli licznej rodziny bekasowatych i sieweczkowatych, np. kuliki wielkie, biegusy zmienne, biegusy krzywodziobe, bataliony, łęczaki, sieweczki obrożne czy czajki. Nad wodą bez trudu spotkamy również czaple białe, czaple siwe oraz kormorany – te ostatnie możemy często obserwować idąc np. drogą z Dąbroszyna w kierunku Wału Północnego.

W Parku nadal wypasane są krowy i konie, które zobaczymy na wielu łąkach, np. przy Betonce czy tzw. II Moście. Tam również zaobserwujemy licznie żerujące gęsi, których w pierwszych dniach września było kilka tysięcy i z każdym dniem przybywa.

 

 

  • autor: Remigiusz Wojtera, konserwator obwodu ochronnego Słońsk
  • Żurawie, fot. Remigiusz Wojtera
  • Młody bielik, fot. Remigiusz Wojtera
  • Kania ruda, fot. Remigiusz Wojtera

Wstecz