Ciekawostki z życia Parku

  • Gęś tundrowa Fot. M. Wołowik

Była gęś zbożowa, jest gęś tundrowa

Kiedy powstał Park Narodowy „Ujście Warty” jego symbolem dumnie została obwołana gęś zbożowa. Nic dziwnego, gdyż teren ten od dawna słynął jako miejsce postoju ogromnych stad tych ptaków podczas wędrówek. Co się zatem stało, że nagle gęś zbożowa została zastąpiona gęsią tundrową?

Bo w przyrodzie nic nie jest takie proste

Ten, kto uważniej śledzi przyrodniczy świat wie, że cały czas prowadzone są badania nad pokrewieństwem i pochodzeniem różnych gatunków. Dzięki nim coraz lepiej poznajemy naturę i coraz dokładniej potrafimy ją opisać. Takie badania prowadzone były również w celu lepszego poznania gęsi zbożowych. Przez wiele lat obserwacji zauważono, że gęsi te dzielą się na dwie grupy. Niewielkie różnice w wyglądzie i miejscu gniazdowania spowodowały, że zaczęto wyróżniać dwa podgatunki gęsi zbożowej. Ale dociekliwi badacze przyjrzeli się im bliżej. Okazało się wtedy, że to nie podgatunki, a dwa osobne gatunki gęsi! Tak nastąpił podział gatunku i osobniki jednego podgatunku pozostały gęsiami zbożowymi (Anser fabalis), a drugiego zostały nazwane gęsiami tundrowymi (Anser serrirostris).

Czym się różni gęś tundrowa od zbożowej?

Różnice w wyglądzie obu tych gatunków są subtelne, a na dodatek mogą się zacierać u niektórych osobników. Nie wystarczy zauważyć jedną cechę. Aby być pewnym, należy zwrócić uwagę na kilka z nich:

  • gęsi tundrowe są trochę mniejsze od zbożowych,
  • dziób gęsi tundrowej jest krótszy i bardziej masywny. Ma czarny kolor z niewielkim pomarańczowym paskiem. Dziób gęsi zbożowej jest dłuższy, smuklejszy i z większą ilością pomarańczowego koloru,
  • szyja gęsi tundrowych jest krótsza i wydaje się grubsza niż u gęsi zbożowych. Te drugie mają szyję smuklejszą, co w połączeniu z dłuższym dziobem daje „łabędzi” efekt.

Jeszcze trudniej jest rozpoznać te gęsi w locie. Tutaj znów trzeba się posiłkować porównaniem rozmiaru tułowia i skrzydeł. Gęś tundrowa jest mniejsza i ma krótsze, szersze skrzydła.

Odróżnienie tych gatunków nie jest sprawą prostą, ale nie jest też niemożliwe! Zachęcamy do uważnego przyglądania się tym ptakom i ćwiczenia spostrzegawczości.

Zmiana nazwy gęsi z logo

Wyróżnienie nowego gatunku spowodowało, że konieczna była zmiana nazwy ptaka znajdującego się w logo Parku. Zgodnie z obecna wiedzą, w wielotysięcznych stadach pojawiających się w Parku, wśród gęgaw, gęsi białoczelnych i innych, rzadszych gatunków, dominuje właśnie gęś tundrowa, a nie zbożowa. Dlatego też od kwietnia 2020 roku ptak, który znajduje się w logo Parku Narodowego „Ujście Warty” to gęś tundrowa (dawniej podgatunek gęsi zbożowej).

Poniżej, dla dociekliwych, znajduje się plik pdf z informacjami jak odróżnić gęś zbożową od tundrowej. Artykuł pochodzi ze strony ornitho.pl.

  • autor: Olga Betańska
  • Gęś tundrowa Fot. M. Wołowik
  • Gęś tundrowa Fot. M. Karetta
  • Stada gęsi podczas migracji Fot. K. Wypychowski

Wstecz